Danaburnu İlaçlama

Danaburnu, bitkilerin köklerini yiyen böcek türüdür. Boyları 4 – 5 cm arasında değişmekte olan danaburnu, kahverengidir.

Sebze ve süs bitkilerine zarar vermekte olan danaburnu, oldukça fazla ses çıkarmakta ve insanların korkmasına sebep olmaktadır. Korkutmaları dışında insanların sağlığına bir zararları yoktur. Zehirleme, ısırma gibi bir faaliyet göstermemektedirler. Genç bitkilere zararları daha fazla olmaktadır. Genç bitkileri, kurutabilir veya çürütebilirler. Sebzeleri, süs bitkilerini, genç fidanları ve yumru gövdeli besinleri yiyerek beslenirler. Yedikleri bitkilerinde kurumasına, çürümesine neden olurlar ve kemirdikleri için satışı yapılacak olan meyve – sebzelerin kalitesini düşürerek, kullanılamaz hale getirirler. Danaburnu belirgin olarak; sebzeler, patates, çeltik, buğday, yer elması, soğan, mısır, pamuk, tütün, ayçiçeği, süs bitkileri, meyve fideleri ve orman fidanları gibi bitkilerden beslenmekte ve bu bitkilere zarar vermektedirler. Maddi olarak büyük kayıplara yol açabilmekte olan danaburnu, tarımla uğraşan çiflik sahibi kişiler için, danaburnu tam anlamıyla bir baş belasıdır.

Danaburnu dişileri, çiftleştikten sonra Mayıs – Haziran aylarında yumurtalarını, toprak içerisindeki odacıklara bırakırlar. 10 – 20 gün içinde yumurtalar açılır ve nimfler çıkar. Nimfler yaz süresince gelişir ve kış aylarını 2. nimf veya 3. nimf olarak geçirirler. İlkbaharda beslenme ve gelişimlerini devam ettirerek, 5 nimf dönemini tamamlarlar. Nimf döneminden sonra, Temmuz – Ağustos aylarında ergin olurlar. Geçirecekleri ikinci kış senesini ergin olarak geçirirler. Bir dahaki ilkbahar aylarında yeniden yumurtalarını, toprak içerisindeki odacıklara koyarlar ve döngü devam eder. Genellikle iki yılda bir döl verirler. İki yılda bir döl bırakmalarına rağmen, yumurtlama esnasında yaklaşık olarak 200 – 300 yumurta bırakmaktadırlar.

İlaçlama yapılması gereken bir haşere türüdür. Danaburnu ilaçlaması esnasında kullanılan ilaçlar, bitkilere zarar vermektedir. Bundan dolayı, ilaçlama konusunda uzman kişiler tarafından ilaçlamanın yapılması önemlidir. Danaburnu ilaçlama firmaları tarafından kullanılabilecek olan zararlı ilaçlarla sadece bitkilere değil, insan sağlığına da zarar verilmektedir. Hem maddi hem de manevi zarar görmemek için, firmanın iyi araştırılması gerekmektedir.

Danaburnu ilaçlama şirketleri danaburnu ilaçlamasında, sıvı ilaçlama yöntemi veya püskürtme yöntemi tercih etmektedir. Ayrıca ilaçlama firmaları, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Böcek ilaçlama işlemi yaptırmadan önce mutlaka firmamız EURO KİMYA HAŞERE VE KEMİRGEN KONTROL SERVİSİ ile iletişime geçebilirsiniz. 

Haşere Türleri

Bir cevap yazın

Hemen Ara