Hamam Böceği Nasıl Bir Canlı Türüdür

Hamam böceği ev, iş yeri, eğlence mekanları, bahçe gibi alanlarda istenmeyen misafirlerimiz olarak bilinir. Önlem alınması ilaçlama firmaları dışında neredeyse imkansız bir durum olmaktadır. Hamam böceği ilaçlama bilir kişi tarafından yapılmalıdır. Hamam böcekleri biyolojide eklem bacaklı sınıfına dahil olan canlı türüdür. Dünyanın her bölgesinde görülür ve önlem alınır. İstanbul hamam böceği ilaçlama alanında dünya ile rekabet içindedir. Hamam böceği vucut yapısı olarak küçük, sevimsiz ve hatta ürkütücü bir böcektir. Türüne göre 10 ile 15 mm olduğu gibi 5 cm civarında olabilenlerde görülmektedir. Hamam böceği yapı özelliği olarak 6 bacaklı üst kısmı sert kabuktan oluşan bir yapıya sahiptir. Hamam böceği kendi aralarında iletişimi sağlayan, yön tayinini belirleyen, beslenme ve olası tehlikeli durumları farketmesi için var olan tek uzuvları başları önünde bulunan antenleridir. Sırt bölgesinde kanatları bulunan haşere türü bu kanatları uçmak için kullanamazlar. Böcek ilaçlama firmaları kesin çözüm ile hizmet sunar. Hizmet harici kanatlarını kalkan gibi kullana bilirler. Bu kanatlar hem aşırı sıcaktan hem aşırı soğuktan olduğu gibi zararlı ışınlardanda korumaktadır. Hamam böceğinin ufak görünmesi yapılarının çok sağlam olduğunu değiştirmez. Bu haşere türü bilinenin tam aksine hem soğuk ortama hemde sıcak ortama çok çabuk uyum gösterirler. Fakat sıcak ortamları daha çok severler ve genelde buralarda yaşarlar. Hamam böceği ayakları, kanatları, antenleri ve hatta kafaları kopsa dahi 1 veya 2 hafta yaşayabilir. Yanlız yaşamayı asla düşünmez ve görüldüğü yerde mutlaka koloni halinde yaşar.

Hamam Böceği Nasıl Beslenir

Hamam böceği ilaçlama haricinde sonuç alınabilir bir haşere değildir. Beslenme yetenekleri ve menü olarak çok geniş çaplı bir duruma sahiptir.

 1. Canlı veya ölü böcek
 2. Sebze
 3. Meyve
 4. Kendi cinsini
 5. Vb.

Yiyerek hayatta kalabilir. Ve gezdiği veya yediği her türlü besin maddesine kendinden gelen sıvıyı bırakır.

 1. Mutfak
 2. Banyo
 3. Kanalizasyon
 4. Su giderleri
 5. Borular
 6. Yarık ve çatlak alanlar
 7. Kapı araları
 8. Pervaz
 9. Vb.

Gibi alanlarda yaşayarak çoğalır ve tehlike oluştururlar.

Hamam Böceği Üreme

İlaçlama yapılmadığı taktirde çok hızlı çoğalabilirler. Dişi hamam böceği yaşam süreci içerisinde sadece bir kere çiftleşerek bütün hayatları boyunca üreyen en ender tür olarak bilinir. Bir hamam böceği yaşam sonunda kendi bireylerininde çoğalmaya başlaması ile birlikte tahmini 250 bin akrabaya ve hatta kendi soyundan gelen hamam böceklerine gebe bir ortam sağlar. Erişken hale 3 ila 6 ay arasında ulaşır ve çoğalma yavrular tarafından devam eder.

Hamam Böcekleri ve Yaydığı Hastalıklar

Hamam böceği pis yerlerden gelerek insan besin maddeleri ile temas kurmaktadır. Örneğin

 1. Lağam
 2. Pis su giderleri
 3. Lavobo
 4. Banyo
 5. Vb.

Bu gibi alanlardan geldikleri için bir çok ölümcül ve bulaşıcı hastalıklar saçar. Aynı zamanda besin maddeleri olan yaşam kaynaklarımıza dışkılarını, salyalarını vedr kusarak tam anlamı ile virüs salgılanan bir bakteri yuvası olarak bilinir. Örneğin.

 1. Gıda Zehirlenmeleri
 2. Dizanteri mikrobu
 3. Astım mikrobu
 4. Pnomi
 5. Verem
 6. Alerjik reaksiyon
 7. Hepatit
 8. Atrax
 9. Mantar hastalığı
 10. Cildi hastalıkkarı.

Hamam Böceği İlaçlama

Mücadelesi zor olan bu tür bir çok teknik ile haşere ilaçlama firmaları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yok edilebilir. Garantili ve kesin çözüm keşif ve analiz ardından yapılır. Jel ilaçlama hamam böcekleri için en etkili çözüm yoludur. Başlıca teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kokulu ilaçlama
 2. Kokusuz ilaçlama
 3. Jel ilaçlama

Yöntemleri ile sonuç alınabilmektedir. Fakat alana ve problem boyutuna göre kullanılan ilaç ve dozaj hatta teçhizat karar verilmeli ve sonuç alınmalıdır.

EURO KİMYA HAŞERE VE KEMİRGEN KONTROL SERVİSİ size 7 gün 24 saat markalaşmış hizmet anlayışı içinde hareket ederek sınırsız ve kesin çözüm sözünü garanti kapsamına alarak sunmaktayız.

 

 

Haşere Türleri

Bir cevap yazın

Hemen Ara