Salyangoz İlaçlama

Kabuklu kara hayvanlarının ortak adı salyangozdur. Salyangozların vücut boyları 30 ile 160 mm arasında değişmektedir.

Tatlı sularda, denizlerde ve hemen hemen bütün çevrede görülebilen salyangozlar, nemli ortamlarda bulunurlar. Çok yağış olduğu ya da sonbahar aylarında çok sık görülürler. Vücutları, bol miktarda su içerdiği için, soğuk havalarda donar; sıcak havalarda da su kaybederek kuruyabilirler. Kabuklarıyla gövdelerinin arasında kurumuş sümüksü bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı, vücutlarının nem miktarını ayarlar. Ürettikleri sümüksü sıvı sayesinde, gezindikleri yerlerde iz bırakırlar.  

Salyangozlar, çoğunlukla otoburlardır fakat etobur ya da hepçil de olabilirler. Genellikle gece, yiyecek bulmak için dışarı çıkarlar.

Salyangozlar,  bahar ve yaz aylarında, nemli ve korunaklı alanlara yumurtalarını bırakırlar ve toprakla yumurtaları örterler. Yavrular birkaç gün içerisinde yumurtadan çıkar ve birkaç içerisinde de yetişkin hale gelir.

Genellikle geçtikleri yerlerde bıraktıkları sümüksü sıvı sayesinde oldukları anlaşılır. Bu sümüksü sıvı, birkaç gün kalabilmektedir. Ayrıca bitkilere de beslenirken zarar verdikleri için, bitkilerin durumlarından da anlaşılabilir.

En çok tarımla geçimlerini sağlayan kişilere zararı dokunmakta olan salyangozlar;

  • Bitki özlerini yiyerek kuruturlar.
  • Sebze ve meyveleri kemirerek çürütürler.
  • Yapışkan oldukları için çok sayıda mikrobu tutarlar.
  • Çok fazla tarım ürünlerinin üzerlerinde gezindikleri için, tuttukları mikropları sebze ve meyvelere bulaştırırlar.

Belirgin olarak insan sağlığına olumsuz etkileri olmayan salyangozlar, görüntü olarak insanların midesini bulandırabilir, varlıklarıyla insanları huzursuz edebilir. Salyangozlar, çevredeki bitkilere zarar verdiği için, maddi olarak daha fazla sıkıntıya sebebiyet vermektedir.

Salyangozların bazı türlerinin salgıladığı özel sıvı sayesinde ciltte hücre yenilenebilmektedir. Hatta bazı cilt kremlerinde salyangoz sıvısı kullanılmaktadır.

Salyangozlardan kurtulmak için tek yöntem ilaçlamadır. Salyangoz ilaçlama esnasında da sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Salyangozlardan, tek seferde ilaçlama yapılarak kurtulmak mümkündür. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu husus; kullanılan ilaçlardır. Salyangoz ilaçlama firmaları, ilaçlama esnasında kullanacakları ilaçları doğru ve etkili seçmelidir. Çünkü yanlış bir ilaçlama durumunda her şey tersi bir duruma düşebilir. Salyangozlar, ilaçlara karşı bağışıklık kazanabilir.

Salyangoz ilaçlama şirketleri, 7 gün 24 saat; iç mekan veya dış mekan olmak üzere hizmet vermektedirler.

EURO KİMYA HAŞERE VE KEMİRGEN KONTROL SERVİSİ. 

Haşere Türleri

Bir cevap yazın

Hemen Ara