Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurdu, halk arasında ağaç kurdu olarak bilinmektedir. Serin ve rutubetli ortamlarda görülmektedir. Her türlü ağaç malzemeye zarar verebilen böcek türüdür. Bünyesinde bir hastalığın mikrobu taşınmadığı için, insan sağlığına olumsuz etkileri yoktur.

Otçul bir böcek olan tahta kurdu insanları ısırmaz. Ağız yapıları çok gelişmiş olduğu için ağaçtan yapılmış olan maddeleri kolaylıkla kesip kemirebilirler. Gündüzdense geceleri daha aktif bir şekilde çalışırlar. Hatta gece yatarken tahta kurdunun sesini duymanız mümkündür. Tahta kurdu sadece evdeki eşyalara değil; doğada bulunan ağaç, yaprak, tahta gibi bitkileri de kemirir ve çürüyüp dökülmelerine yol açar. Maddi zararlara neden olan tahta kurtlarından kesinlikle kurtulunulması gerekmektedir.

Tahta kurdunun evinizde, ofisinizde ya da bir yerde bulunup bulunmadığını anlamanız için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Yeni oluşmuş, keskin kenarlı delikler (Delikler temiz ve pürüzsüz olmaktadır.)
  • Ahşaplarda oluşan tüneller
  • Parçalanan ahşap eşyalar
  • Yerlerde ya  da eşyalar da görülebilecek olan ahşap tozlar (Tahta kurtları ahşapları oyarken ortaya bir toz çıkarmaktadır.)

Tahta Kurdu Üreme

Tahta kurdu, yumurtlama ile çoğalır. Sayılarını çok kolay bir şekilde artırabilen bu böceklerden, kurtulunulması için ilaçlama yapılması şarttır. Fakat tahta kurdundan kurtulmak çok kolay değildir. Çünkü tahta kurdu, eşyaların içine yerleşmekte ve dışarıya çıkmamaktadır. Eşyalara ciddi ölçüde zarar veren tahta kurdu, bir eşyayı kullanılamaz hale getirdikten sonra yani kendisine göre yiyecek besini kalmadığında diğer eşyaya geçerek ondan beslenmeye devam eder.

İnsan sağlığına olumsuz bir etkisi olmadığı için zararsız gibi görünseler de, eşyalara verdikleri zararlarla maddi olarak olumsuz etkilemektedirler. Ayrıca gece aktif bir şekilde beslendikleri için, gecenin o sessizliğinde insanı rahatsız edebilecek bir sesleri vardır. Tahta kurdu sesi, insan da huzursuzluk etkisi yaratmaktadır.

Dışarıya çıkmadan, yerleştikleri eşya da kalan tahta kurtları için, özel olarak hazırlanan ilaçlar mevcuttur. Bu tahta kurdu ilacı kullanılarak ilaçlama yapılmalıdır. Tahta kurdu ilaçlamasında, canlının bulunduğu eşyaların üzerine ilaçlama yapılır ve böcekler dışarıya çıkıp ilaca temas ettikleri anda ölürler. Fakat bir sefer ilaçlama bazen yetmeyebilir. İlaçlamanın ne kadar yapılacağı da, tahta kurdu ilaçlama firmaları tarafından belirlenmelidir.

İstanbul Tahta Kurdu İlaçlama

Her şehirde yapıldığı gibi, tahta kurdu ilaçlama İstanbul şehrinde de sıklıkla yapılmaktadır. Büyük şehirlerde, ilaçlama gibi olaylar daha çok yapılmaktadır. Bunun için İstanbul’da tahta kurdu ilaçlama konusunda kesin çözümler üreten firmalar bulunmaktadır. Hatta tahta kurdu ilaçlama şirketleri, oldukça titiz ve düzenli bir şekilde ilaçlamayı yapmaktadırlar.

Tahta kurdundan kurtulmak için kullanılan ilaçlama yönteminde, jel gibi kokusuz ilaçların kullanılması etki etmemektedir. Kokulu sıvu ilaçlama yapılması gerekmektedir. Kokulu ilaçlama yapılacağı için, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılarak yapılması önemlidir. Kokulu ilaçlama, tahta kurdundan kurtulma da en kesin yöntemdir. İstanbul tahta kurdu ilaçlama, her ilçeye ilaçlama yapılmakta ve tahta kurtlarından kurtulunulmaktadır.

EURO KİMYA HAŞERE VE KEMİRGEN KONTROL SERVİSİ size 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet sunmaktayız.

Haşere Türleri

Bir cevap yazın

Hemen Ara